Akupunktura

AKUPUNKTURA

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania medycyną naturalną, zwaną też inaczej niekonwencjonalną, tradycyjną bądź alternatywną. Jednym z głównych jej filarów jest akupunktura, stosowana obecnie coraz powszechniej w leczeniu wielu chorób.

lek. med. Jan Pokrywka

          Akupunktura i moksoterapia są najstarszą metodą leczniczą starożytniej medycyny wschodniej. Jest metodą leczenia uznaną przez Światową Organizację Zdrowia.   

          Jak mówi dr. Jan Pokrywka jest wiele form akupunktury, czyli zabiegi na zewnątrz wyglądają inaczej, różnie długo mogą trwać i mieć jeszcze inne odróżniajace je cechy. W każdej z tych form można osiągnąć pełne  mistrzostwo, czyli osiągać powyżej 90% sukcesów terapeutycznych.
W naszym gabinecie , tak jak u naszego MISTRZA praktykowana jest odmiana akupunktury - północnokoreańska, której nazwa po koreańsku brzmi:

                                                                                  Than dza, piong po, piong sa.
                                   
                                                                       Co oznacza: silna, natychmiastowa i piorunująca.

      Odmiana ta jest praktykowana od niepamiętnych czasów i przekazywana jest z mistrza na ucznia drogą nieprzerwanej przez wieki sukcesji.

      Zabieg polega na nakłuwaniu ciała specjalnymi igłami punktów aktywnych biologicznie, które znajdują się na meridianach ( południkach- liniach energetycznych).
Zabieg nie jest bolesny. W miejscach nak lucia igły odczuwa sie tzw." odbicie" - czyli uczucie rozpierania, rozpychania, które u osób bardziej wrażliwych może być niezbyt przyjemne.

        BEZPIECZEŃSTWO: zabieg jest wykonywany przy użyciu jednorazowych igieł przeznaczonych dla jednego pacjenta i każdorazowo sterylizowanych.
Akupunktura jest zabiegiem w pełni bezpiecznym. Potwierdzają to badana naukowe i setki lat doświadczeń terapeutycznych na całym świecie.
        Możliwe skutki uboczne które występują u ok. 10% pacjentów to:

 • mikrowylewy podskórne ( siniaki) niegroźne powikłanie. Mikrowylewy wchłaniaja się po kilku dniach.
 • zawroty glowy, najczęściej ustępują chwilę po zabiegu,
 • niewielki ból lub dyskomfort w miejscu ukłucia. Zwykle ustępuje po kilku - kilkudziesięciu minutach, rzadko po kilku dniach,
 • zasłabnięcia, występują bardzo rzadko np. gdy pacjent jest na czczo

          Żródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12801494          Akupunktura polega na regulowaniu krążenia energii życiowej Qi w meridianach, za pomocą nakłuwania igłami określonych punktów, rozmieszczonych wzdłuż meridianów znajdujących się na powierzchni ciała.

          Meridiany to kanały energetyczne, w których płynie energia Qi. Posiadamy 12 meridianów głównych i 8 cudownych.

          Aby zrozumieć fenomen akupunktury, należy uznać chińską filozofię mówiącą o materii i energii. Filozofia ta przyjmuje, że podstawą przyrody i zachodzących w niej zjawisk jest energia Qi.

          Wszechświatem rządzi prawo pięciu elementów: 
 • ognia
 • ziemi
 • metalu
 • wody
 • drzew


          Kolejnym prawem jest zasada przeciwieństw zwana Yin - Yang. Są to przeciwne sobie rodzaje energii Qi przyrody i organizmu. Yin - Qi  posiada właściwość " ciężką" powoli opadającą w dół, Yang - Qi ma właściwość  "  lekką" , szybko unosi się do góry. Yang unosząc się do góry tworzył kosmos. Yin opadając tworzył ziemię.

          Energię Qi filozofia wschodu opisuje jako niewidzialną siłę, która znajduje się w organizmie człowieka i jest niezbędna dla prawidłowego wykonywania swych funkcji przez komórki, tkanki  i narządy całego ciała .

         Energia Qi, Yin - Yang i teoria pięciu elementów stanowią podstawowe wykładnie medycyny wschodu dla wyjaśnienia fizjologii człowieka i jego chorób.

         Hamid Montakab wskazuje, że dziś fizyka nuklearna i zachodnie technologie medyczne są w stanie wykazać, nie tylko wiarygodność starożytnich koncepcji chińskich, ale nawet fizyczny, realny wymiar kanałów i punktów akupunkturowych.

                                              Dziś powinniśmy wybierać metody skuteczne, najmniej szkodliwe i najkorzystniejsze ekonomicznie dla pacjenta.

                                                                  A tak naprawdę, to pacjent powinien mieć prawo wyboru swojej drogi do zdrowia.

         Najkrócej mówiąc,  akupunktura jest metodą leczniczą polegającą na nakłuwaniu wybranych punktów na ciele człowieka, które nazwane są punktami akupunkturowymi. 


         W  MagaVita  akupunkturę wykorzystujemy jako jedną z metod zabiegów terapeutycznych stosowanych  samodzielnie lub połączonych z innymi tak, aby uzyskć najlepszy efekt  zdrowotny i ekonomiczny dla osoby korzystającej z naszych terapii.


          Akupunkturę stosuje się również dla dzieci. 


         Lista problemów zdrowotnych, w których akupunktura jest skuteczna jest bardzo, bardzo długa.


         W przypadkach skomplikowanych problemów zdrowotnych zawsze zalecam konsultacje z dr. Janem Pokrywką z Kłodzka. Jestem Jego uczniem.


        

Przydatne informacje

Godziny otwarcia

 • Poniedziałek - piątek 9:00 - 20:00
 • Sobota Nieczynne

Kontakt

Naturopata Małgorzata Laskowska - Świderska ul. Traugutta 130, 71-300 Szczecin Tel:609 669 854 Tel:513 130 858
© 2020- 2024 Magavita