Fitoterapia

Nie znajdziesz książki, gdzie bardziej mógłbyś się zbliżyć do boskiej mądrości, niż gdybyś poszedł na zieleniącą się, kwitnącą łąkę, tam ujrzysz cudowną moc Boga, powąchasz ją i posmakujesz.

Jakob Bohme
     Ziołolecznictwo jest tak stare jak ludzkość i właśnie na leczeniu ziołami opierała się medycyna starożytnych.  Egipscy lekarze stosowali około 900 ziół. Ojciec medycyny Hipokrates szukał przyczyn chorób w pożywieniu, trybie życia i klimacie. W swojej praktyce leczniczej stosował ponad 200 ziól. Awicenna - tworca "Canon medicinae" opisał około 400 ziól azjatyckich i europejskich i podał tam ich znaczenie, właściwości i sposób użycia. W Polsce w XVI wieku wydano sporą ilość dzieł np. "Herbarz ziół" Marcina Siennik czy  "Zielnik" Szymona Syreńskiego z 1613 roku. Wspaniały  rozwój zielarstwa został zahamowany w drugiej połowie XIX wieku za sprawą zwrotu medycyny w kierunku chemii. Zainteresowanie ziołami przeżywa obecnie zasłużony renesans, gdyż ludzie uświadomili sobie uboczne skutki działania syntetyków.

     Zioła zawierają: związki organiczne, antrazwiązki, azuleny, flawonidy, garbniki, glikozydy nasercowe, kumaryny itp,Cały arsenał biopierwiastków i witamin w układzie biologicznym , których nasz organizm nie wytwarza a są dla nas niezbędne. do nich wszystkich nasz organizm jest przyzwyczajony od tysięcy lat!

     Zioła, jak również popularne warzywa posiadają ogromne właściwości lecznicze, a bez wielu z nich nie potrafi się obejść nawet najbardziej zagorzały zwolennik leków chemicznych.
Dla przykładu witamina C - naturalna nigdy nie zaszkodzi, natomiast przyjmowanie syntetycznej trzeba koniecznie kontrolować, może mieć bowiem działanie uboczne, niekorzystne dla organizmu. Salicyna z kory wierzby - nie wykazuje działań ubocznych, w przeciwieństwie do salicylanów syntetycznych, jak np. aspiryna, która może czasami zaszkodzić ( krwawienie z żołądka ). 

     Leki ziołowe - oczywiście umiejętnie stosowane - nie spowodują żadnej szkody, ponieważ działają łagodnie i powoli. Leki roślinne nie wchodzą w kolizję z lekami syntetycznymi. zwaszcza w razie ostrej formy choroby, gdyż działąją szybko i silnie Trzeba korzystać z leków farmakologicznych zwaszcza w razie ostrej formy choroby, gdyż działąją szybko i silnie, dopiero po zażegnaniu niebezpieczeństwa należy przejść na leki roślinne, które doskonale uzupełniaja i wspomagają leki chemiczne. Zioła jednakże należy zażywać z dużą ostrożnością!

     W naszym gabinecie zioła wykorzystywane są w wielu przypadkach jako znakomite  uzupełnienie stosowanych terapii. Receptury przygotowujemy  zawsze indywidualnie do konkretnego przypadku chorobowego. Zioła, które zalecamy  dobierane są  także -  i przede wszystkim -  w oparciu o wielowiekową  mądrość ZIELARZY - praktyków. NIGDY NIE   EKSPERYMENTUJEMY !!!


                                            Zachęcamy do samodzielnego zajrzenia do poradników zielarskich bądź zasięgnięcia opinii u lekarza  -  OPIEKUNA


     -  


Przydatne informacje

Godziny otwarcia

  • Poniedziałek - piątek 9:00 - 20:00
  • Sobota Nieczynne

Kontakt

Naturopata Małgorzata Laskowska - Świderska ul. Traugutta 130, 71-300 Szczecin Tel:609 669 854 Tel:513 130 858
© 2020- 2024 Magavita